Home / Kulture / Pse duhet konsumuar spinaqi? Vlerat ushqyese

Pse duhet konsumuar spinaqi? Vlerat ushqyese

spinaqi

Thënia e gjysheve se “spinaqi të bën të fortë se ka hekur”, nuk është e vetmja arsye për të cilën duhet t’i konsumojmë gjethet jeshile.

Përveç hekurit, spinaqi ka shumë lloje vitaminash (A, C, E, K, B6), por edhe elementë si mangan, kalcium, selen, zink etj.

Spinaqi është një burim i pasur i acideve yndyrore Omega 3. Ai ndihmon për të ngadalësuar procesin natyror të plakjes dhe parandalon kancerin e gjirit dhe lëkurës.

Spinaqi është i këshillueshëm edhe për ata që nuk duan të shtojnë në peshë, pasi nuk përmban kolesterol.

Check Also

Hasmeria, pajtohen mbas 18 vitesh te ngujuara familjet ne Dukagjin

Hasmeria, pajtohen mbas 18 vitesh te ngujuara familjet ne Dukagjin Pas 18 vitesh ngujimi, dy ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *